Virszemes digitāla televīzija
Eiropā (un Latvijā) lietotais zemes apraides digitālās televīzijas standarts ir DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial). Šajā standartā pārraida saspiestu (kompresētu) digitālo video (kopā ar audio)signālu. Šobrīd Latvijā virszzemes digitāla televīzija tiek translēta MPEG 4 formāta
Satelīttelevīzija
Satelīttelevīzijas pavadoņi atrodas 36000km augstumā virs ekvatora uz ģeostacionārās orbītas. Vidēji tie izkārtoti ik pēc dažiem grādiem.Vienā pozīcijā, kā piemēram, HOTBIRD 13*E var atrasties vairāki pavadoņi,kas nodrošina lielāku programmu skaitu.
Latvijā iespējams uztvert pavadoņus no 90*E līdz 30*W. Nedaudz šie skaitļi var mainīties atkarībā no ģeogrāfiskām īpatnībām (koki, ēkas, pakalni) Tomēr daudzus pavadoņus pie mums nav iespējams uztvert sakarā ar pārklājuma zonas īpatnībām.
Privātie kabatas radio - rācijas
Rācijas darbības principi
Domājot par rācijas izmantošanu, svarīgi ņemt vērā, ka rācijas sakarus nodrošina taisnā līnijā. Tas nenozīmē, ka rāciju lietotājiem ir jāredz vienam otru, bet to, ka pretēji radio, rācijas signāls neatstarojas no atmosfēras.
Tomēr rācijas „dzird” cauri mājām, tikai rācijas sakarus nodrošina mazākā reģionā, piemēram, visā Rīgā, bet ne tālāk. Ja Jūs vēlētos, lai rācijas signāls ir lielāks, vienīgais variants ir pagarināt rācijas antenu. Tajā pašā laikā rācijas var darboties tālu un tas ir atkarīgs no vides apstākļiem. Pilsētā rācijas piecu kilometru attālumā būs sliktāk dzirdamas, jo radio viļņiem jāšķērso daudzi objekti, kas pasliktina kvalitāti. Klajā laukā šāds rādiuss neietekmēs kvalitāti.
Dažādība rācijas izvēlē
Mūsdienās pieejamas daudz un dažādas rācijas. Sākot no tik mazām kā piecu centimetru diametrā, beidzot ar puslitra pudeles izmēru, taču ne jau izmērs nosaka vai rācija ir laba vai slikta. Kas ietekmē rācijas raidīšanas kvalitāti?
Būtībā, jo lielāka rācijas jauda, jo labāka tās kvalitāte. Rācijas ar pusvatu jaudu raida mazākā attālumā, nekā rācijas ar divu vatu jaudu. Lielākas jaudas rācijas skaitās profesionālas un tās var droši izmantot darba vajadzībām. Arī to korpusa materiāli nosaka kvalitāti, taču ne tik ļoti, cik jauda. Parastas rācijas izgatavo no plastmasa, profesionālas ir, piemēram, no alumīnija.
Jāņem vērā, ka labas rācijas nav lētas, taču tās ilgi un tālu kalpo. Tāpēc pirms rācijas iegādāšanās rūpīgi jāizver tās lietošanas mērķi – piemēram, bērniem, privātai, īslaicīgai lietošanai vai darbam, ilglaicīgai lietošanai. Vienkārši domājot: ja Jūsu darbībā no rācijas ir daudz kas atkarīgs, ir ieteicams izvēlēties labākas rācijas.